آخرین خبرها

کود گوگرد چیست؟ + مزایا و معایب + قیمت خرید عمده

کود گوگرد حاوی یک ماده مغذی ضروری مورد نیاز همه گیاهان و محصولات زراعی برای رشد بهینه است. کود گوگردی حاوی چهارمین ماده غذایی محدود کننده در خاک برای تولید است.

خواص کود گوگرد بر رشد گیاه

گوگرد برای اجزای ساختاری و آنزیمی گیاهان ضروری است و یکی از عناصر ضروری برخی از اسیدهای آمینه ضروری است که برای سنتز پروتئین مورد نیاز است.

سنتز کلروفیل همچنین نیاز به S. گوگرد به آسانی به گیاهان منتقل نمی شود،

بنابراین همه گیاهان از جوانه زنی تا بلوغ محصول نیاز به عرضه مداوم گوگرد دارند.

در گیاهان دارای کمبود گوگرد، برگ‌های مسن‌تر ممکن است سالم‌تر به نظر برسند،

در حالی که برگ‌ها و بافت‌های جدیدتر ممکن است رشد خود را متوقف کرده و برگ‌های سبز کم‌رنگ یا حتی زرد داشته باشند.

کمبود گوگرد در هر مرحله از رشد می تواند منجر به کاهش رشد و عملکرد شود.

گوگرد کافی باعث رشد سریع محصول و بلوغ زودرس در آن می شود.

علائم کمبود گوگرد در بین محصولات مختلف متفاوت است، به عنوان مثال،

در کلزا، علائم کمبود ممکن است در مرحله تک برگی شروع شود و جدیدترین برگها به رنگ زرد مایل به سبز با رگبرگهای تیره تبدیل شوند.

همچنین ممکن است برگها به صورت جامدادی به نظر برسند و بعداً لبه آنها قرمز شود.

در این شرایط گلها معمولاً کوچکتر بوده و رنگ زرد کمتری دارند و غلافهای کوچک چرمی سبز رنگ و بدون رشد تولید می کنند.

کمبود خفیف S ممکن است رشد رویشی خوبی وجود داشته باشد، اما گل ها و غلاف ها رشد نخواهند کرد.

در غلات و علوفه، زرد شدن برگ گیاهان تازه روییده نشان دهنده کمبود گوگرد است.

بسته به درجه کمبود، برگها می توانند سایه ای از سبز روشن تا کاملاً زرد داشته باشند.

زردی ناشی از عدم فعالیت S در گیاه است. بنابراین، برگ های تازه در حال ظهور نمی توانند گوگرد را از برگ های پیرتر جذب کنند.

این برخلاف علائم کمبود نیتروژن است که در آن با انتقال نیتروژن به داخل گیاه برای حمایت از رشد برگ جدید، ابتدا برگهای مسن زرد می شوند.

کود گوگرد

انواع کودهای گوگردی

کودهای گوگردی معمولاً به صورت سولفات محلول یا عناصر نسبتاً نامحلول (S) در دسترس هستند. محصولات حاوی سولفات آمونیوم برای اصلاح کمبود خاک کاملاً کار می کنند.

محصولات دیگری مانند سولفات پتاسیم را می توان برای رفع کمبود پتاسیم و گوگرد استفاده کرد، اما این کودها معمولاً در دسترس نیستند.

کودهای سولفاته به سرعت حل می شوند به شرطی که رطوبت کافی خاک برای آزادسازی SO4-S وجود داشته باشد و فرم سولفات به راحتی در دسترس گیاهان باشد.

همانطور که گفته شد، SO4-S در خاک کاملا متحرک است و تنها شکل گوگردی است که مستقیماً توسط گیاهان استفاده می شود.

گیاهان نمی توانند گوگرد عنصری را جذب کنند، بنابراین این کودها باید قبل از جذب توسط گیاهان، ابتدا به سولفات S تبدیل شوند.

در حال حاضر، با وجود بیش از ۲۰ کود گوگردی مختلف، انتخاب بهترین گزینه برای کشاورزان دشوار است.

کشاورزان باید با یک کشاورز محلی صحبت کنند تا بهترین کود را برای نیازهای خود انتخاب کنند.

اغلب کودهای حاوی گوگرد را می توان به چهار گروه تقسیم کرد:

  1. کودهای حاوی سولفات
  2. کودهای حاوی گوگرد عنصری
  3. کودهای حاوی ترکیبی از سولفات و گوگرد عنصری
  4. کودهای گوگرد مایع

منابع موجود و محبوب عبارتند از: سولفات آمونیوم (AS)، کود سوپر فسفات ساده (SSP)، سولفات پتاسیم و سولفات پتاسیم و منیزیم.

کود گوگرد

میزان مصرف کودهای گوگردی در کشاورزی

نیتروژن و گوگرد برای سنتز پروتئین در گیاهان مهم هستند. تعادل مناسب مواد مغذی به ویژه برای محصولات با گوگرد بالا مانند کلزا و یونجه بسیار مهم است.

کلزا به نیتروژن و گوگرد به نسبت تقریباً پنج به یک (مثلاً ۲۰ لیتر در لیتر در هکتار در ۱۰۰ لیتر در هکتار) برای پروتئین، سنتز روغن و عملکرد بهینه نیاز دارد. استفاده از مقادیر زیاد نیتروژن بدون گوگرد می تواند منجر به بازده کمتر شود.

به طور کلی، هر چه اندازه ذرات کود کوچکتر باشد، بهتر با خاک مخلوط می شود و سریعتر به سولفات تبدیل می شود. استفاده از کودهای حاوی گوگرد عنصری با سرعت بیشتری به سولفات در دسترس گیاه تبدیل می شود.

هنگامی که کود گوگرد در سطح خاک پخش می شود، چرخه انجماد، ذوب و خشک شدن خاک باعث پراکنده شدن دانه ها و کاهش بیشتر اندازه ذرات گوگرد می شود تا میکروارگانیسم های خاص خاک بتوانند گوگرد عنصری را برای استفاده به گوگرد سولفاته تبدیل کنند.

توسط گیاهان تبدیل عنصر گوگرد به سولفات در خاک های سرد و خشک می تواند بسیار کند اتفاق بیفتد.

پیش‌بینی دقیق میزان تبدیل عنصر گوگرد به سولفات به دلیل حساسیت به انواع خاک و شرایط محیطی دشوار است. بسته به نوع محصول، گوگرد عنصری باید حدود دو سال یا بیشتر قبل از کاشت به خاک اعمال شود تا در صورت نیاز محصول به گوگرد سولفات، زمان لازم برای تبدیل سولفات را داشته باشد.

کود گوگرد

تاثیر کود گوگردی بر خاک

بیشتر گوگرد موجود در خاک به صورت مواد آلی است و این شکل در دسترس گیاهان نیست.برای اینکه گوگرد در دسترس گیاهان قرار گیرد، ابتدا باید از مواد آلی آزاد شده و فرآیند کانی سازی را طی کند.

فرآیند کانی سازی نتیجه فعالیت میکروبی است. در این فرآیند، گوگرد به شکل سولفات (SO4-2) تبدیل می شود که به راحتی در دسترس گیاهان قرار می گیرد. این فرآیند تحت تأثیر نسبت C/S، دما و رطوبت است.

به دلیل بار منفی شکل غیر آلی سولفات (SO4-2) در خاک متحرک است. تثبیت گوگرد فرآیند معکوس است که در آن سولفات موجود به شکل آلی باز می گردد.

افزایش سولفات موجود در گیاه باید با آزمایش خاک تأیید شود. تبدیل آهسته گوگرد عنصری به سولفات در خاک می تواند یک مزیت باشد.

زیرا مقدار زیادی گوگرد عنصری را می توان هر چند سال یکبار در خاک هایی که برای همه محصولات به گوگرد نیاز دارند استفاده کرد و یا محصولات طولانی مدت غنی از گوگرد مانند یونجه و سایر محصولات علوفه ای کشت می شود.

کودهای حاوی گوگرد به شکل تیوسولفات مانند تیوسولفات آمونیوم مایع نیز باید توسط میکروب های موجود در خاک به شکل سولفات اکسید شوند. البته اکسیداسیون این فرم سریع است و می توان سالانه از آن استفاده کرد.

تیوسولفات آمونیوم را می توان قبل، حین یا بعد از کاشت استفاده نمود.

کود گوگرد

قیمت خرید کود گوگرد بصورت عمده

برای خرید این محصول بهتر است تا آن را از مراکز مطمئن بخصوص کارخانه تولید کننده آن خریداری کنید تا محصول خاصی را خریداری نمایید.

اگر قصد خرید گوگرد کشاورزی با کیفیت می توانید به سایت فروش اینترنتی کارخانه ما مراجعه نمایید.

در نمایندگی فروش اینترنتی ما با کیفیت ترین عنصر گوگرد و محصولات تولید شده از آن نظیر پودر گوگرد میکرونیزه و گوگرد گرانوله با کیفیت عالی و بسته بندی شیک عرضه می شود.

لازم به ذکر می باشد که قیمت عنصر کود گوگرد در سایت ما بسیار مناسب و به صرفه می باشد و مشتری از خرید از سایت ما پشیمان نخواهد شد.

جهت خرید از سایت ما باید فرم ثبت نام را پر کنید تا همکاران ما در زمان کوتاهی محصول مورد نظر را در اختیارتان قرار دهند.

همچنین می توانید برای کسب راهنماییهای لازم با مشاوران فنی ما مشورت کنید و بهترین خرید را تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *